2022. február 23 – március 13.
megnyitó: 2022. február 23. szerda 18:00
A BME Építészmérnöki Kar Középülettervezési Tanszék, Lakóépülettervezési Tanszék, Exploratív Építészeti Tanszék, Urbanisztika Tanszék közös kiállítása
A kiállítás a BME Építészmérnöki Kar tervezési szakirányra felvett hallgatóinak munkájáról ad számot, amelyet a 4 tervezési tanszéken készítettek. A kiállítás 2022-ben tizenharmadik alkalommal kerül megrendezésre a FUGA-ban. A hallgatók, tanáraik és konzulenseik Budapest és vidéki települések élő, valóságos problémáival foglalkoztak, innen a címbeli „vidékek” szó. A vidékek azért „párhuzamosak”, mert bár tanszékenként különböznek a helyszínek, de a tematika hasonló: a település, települési egység egészének a vizsgálatától elindulva a beépítési terveken keresztül jutni el a konkrét épületek megfogalmazásáig. A hangsúly a komplex gondolkozás folyamatán van, a cél a tervezés társadalmi dimenzióinak a megtapasztalása, ami az építésznek a konkrét közösség iránt érzett felelősségén alapul.
BME Középülettervezési Tanszék
helyszín: Tokaj (Az elhagyatott édenkert*)
Hogyan illeszthetők új közösségi épületek egy karakteres, gazdag hagyományú és erős atmoszférájú településszövetbe? A világörökségi védettség és a településkép védelme milyen kihívások elé állítja a kortárs építészt? Van-e létjogosultsága még azon elképzeléseknek, melyek sajátos regionális építészetben látják egy kultúrtáj környezeti, esztétikai megújításának, fenntarthatóságának lehetőségét? Hogyan békíthetők össze a tájvédelem, a gazdálkodás és a turizmus nagyon eltérő szempontjai? Milyen térhasználati minták jellemzik a turistákat és a helyi lakosokat, és ezek milyen térbeli kereteket kívánnak?
Tokaj-Hegyalja különleges szépségű világörökségi terület. Névadó települése, Tokaj a Zempléni-hegység és egyben a borvidék kapuja is. A város egyedülálló tájképi együttes része, melyet a Kopasz-hegy és a lábánál összetalálkozó két folyó, a Tisza és a Bodrog határoz meg. A város a borvidék legfontosabb kereskedelmi csomópontja volt, mely nem csak a vízi és szárazföldi útvonalak találkozásának volt köszönhető, hanem annak is, hogy három tájegység: az Eperjes-Tokaji hegység, a Bodrogköz és a Taktaköz határán helyezkedett el, és az itt létesített átkelőhely a legjelentősebb volt a Tisza felső folyásánál.
A rendszerváltozást követően Tokaj kulturális élete új lendületet vett, a zsinagóga romos épülete Kulturális és Konferencia Központtá, a régi Serház pedig Világörökségi Bormúzeummá alakult, a város szülöttéről, Paulay Edéről elnevezett színház létesült. A meglévő nyári fesztiválok, események száma meredek emelkedésnek indult a Fesztiválkatlan megépülésével.
A félév első harmadában vizsgálatokat, problématérképet készítettünk a település lehetséges fejlesztési területeiről: a Kulturális Negyed környezetéről, a főtéren álló templom mögötti üres telekről, a Bodrogpartról, melyet be kell kapcsolni a város vérkeringésébe, a Tisza hídfőhöz közeli alulhasznosított vízparti területről, mely a város kapuját jelenti déli irányból és a Bodrogzugban található egykori vár területéről a régi zsidó temetővel. Az ebben megfogalmazott javaslatok alapján kis középületeket tervezünk.
A félév elején a helyszín megismerését kétnapos építészeti kirándulással kapcsoltuk össze, mely Hegyalja kortárs építészetét mutatja be.
A tervezési programok összeállításában és a hely megismerésében Rudolf Mihály, Tokaj város főépítésze volt segítségünkre, melyet ezúton is szeretnénk megköszönni, a vendéglátásért pedig Posta György polgármester úrnak tartozunk hálával.
Hallgatók:
TT3: Angelidisz Aphrodite, Tóth Blanka, Antal Péter, Bálint Csenge, Baranyai Kata, Veres Zsuzsanna, Bedi Zsófia, Bobkó Lilla Réka, Csanády Anna Dorottya, Varga Liza, Csekei Fruzsina Rita, Tihanyi Dóra, Cserhalmi Júlia, Klenóczky Dániel Péter, Cserháti Dániel Lóránt, Hoór Csilla Melinda, Etter-Domoszlay Tamás, György Tamás, Gill Blanka, Guo Huini, Prépost Adrienn, Havas-Horváth Flóra, Ládi Krisztina Zoé, Hornyák Márk, Hosszú Karina Dóra, Kedvessy Nóra, Huszár Boróka Márta, Illényi Soma András, Jagudits Enikő, Korompay Örs, Zombor Maja, Krekó Alexandra, Toller Patrícia, Mátyus Adrienn, Mészáros Zoltán, Nándori Réka Eszter, Pálvölgyi Ádám, Shelemekhov Mark, Szepesi Anna, Szepesi Zsófia, Sztankó Júlia, Tóth Katalin Luca, Tóth Soma Péter, Varga Boglárka
Kiskomplex: Ackermann Ádám, Benkő Fruzsina, Romhányi Márton Soma, Meszlényi Ambrus, Szesztay Ágoston Péter
Tárgyfelelősök: Klobusovszki Péter DLA, egyetemi docens, Kemes Balázs DLA, egyetemi adjunktus
Oktatók: Balázs Mihály DLA, egyetemi tanár; Bartha András Márk DLA, egyetemi adjunktus; Fejérdy Péter DLA, egyetemi adjunktus; Karácsony Tamás DLA, egyetemi docens; Kemes Balázs DLA, egyetemi adjunktus; Klobusovszki Péter DLA, egyetemi docens; Krompáczki Péter, doktorandusz; Kronavetter Péter DLA, egyetemi adjunktus; Schrammel Zoltán DLA, egyetemi adjunktus; Vannay Miklós DLA, egyetemi adjunktus
BME Lakóépülettervezési Tanszék
BME Exploratív Építészeti Tanszék
helyszín: Homoródszentpál
Folytatva a korábbi kísérletezést a TT3 tárgy keretein belül a 2021-es év őszi feladatainak helyszíne az erdélyi, pontosabban Hargita-megyei Homoródszentpál volt. A pár száz lakosú, szép fekvésű, de mára elszegényedett falu valaha a római limes vonalán feküdt, és annak ellenére, hogy nagyjából a jelenlegi Románia közepén fekszik, ma is peremvidék, perifériás helyzetben van. Ennek a különleges, sokszorosan rétegzett világnak a megértésében segítségünkre volt Péterffy Miklós kollégánk, aki a szomszéd faluban született, és aki vendégelőadóinkat (dr. Czire Szabolcs unitárius teológus, dr. Furu Árpád építész, műemlékvédelmi szakmérnök, Hajdu Szabolcs filmrendező és dr. Pánczél Szilamér régész) válogatta és meghívta. Helyben is megkaptunk minden támogatást, különösen Forrai Tibor volt iskolaigazgató úrnak, a László Gyula Közművelődési Egyesület elnökének tartozunk köszönettel.
A konkrét tervezési feladatok az újrahasznosítás, átépítés és „gyógyítás” (reclaim) építészeti kérdéseit és lehetőségeit vizsgálták. Ezek egytől-egyik multifunkcionális és mindenképpen öko- és energiatudatos épület programok voltak, amelyek megpróbálnak újra életet lehelni a település életébe. A leendő kerékpárutat, illetve erdélyi túrautat kiszolgáló infrastruktúrától az ipar 4.0 körébe tartozó asztalosüzemig terjedt a skála, de speciális idősek otthona, régészeti kutatóbázis és iskola, mint közösségi tér is szerepelt a listán.
Hallgatók: Ács Bettina, Balogh Boróka, Balogh Kira, Balogh Vivien Liliána, Begyik Viktória, Berente Gréta, Béres Luca, Borvendég Anna, Heilig Borbála, Horváth Bernadett, Jancsovics Dorottya, Kiss Rebeka, Kis Alexandra, Makovics Eszter, Pacz Johanna, Szabó Dorina Anna, Szecsei Mária, Székely Renáta, Tóth Kincső, Varga Réka Angéla
Alkadri Ranim, Ganbaatar Shinebayar, Shahrour Omar, Haji Media, Albeiruti Merna, Zunino Packer Gabriel, Erdem Ayca, Bozkaya Ege, Yardimli Buse Naz
Oktatók: Árva József DLA, Bartók István DLA, Nagy Iván DLA tárgyfelelős, Péterffy Miklós, Sági Gergely, Szécsi Zoltán DLA, Szűcs Gábor DLA
BME Urbanisztika Tanszék
helyszín: Tihany (Kultúrtáj vagy tömegkultúra)
A Tanszéki Terv 3 és a Kiskomplex tantárgy az idei félévben Tihany és a Balaton régió építészeti problémáival foglalkozott. A félszigetet minden nyáron turisták tömegei árasztják el, ami nemcsak elriasztja a táj valódi arcára kíváncsi látogatókat, de a helyi közösség is egyre inkább kiszorul saját településéről. Bár Tihany természeti és kulturális adottságai révén KIEMELTEN VÉDETT KULTÚRTÁJ, a látnivalók tömeges és felszínes fogyasztása egyre inkább felemészti a települési táj értékeit, elpusztítva azt a különleges atmoszférát, ami miatt Tihany annyira értékes és vonzó volt eredetileg. Emellett a nemzeti park szigorú védettsége is feszes keretek közé szorítja a település hétköznapjait.
A kurzus során épp ezekre a tér- és tájhasználati konfliktusokra kerestük a válaszokat: hogyan lehet a tömegesség mellett vagy helyett a TURIZMUS ALTERNATÍV FORMÁIT (slow tourism, kulturális turizmus) helyzetbe hozni a félszigeten? A helyi közösség visszatérhet-e saját településének köztereire? Élvezhető marad-e a Tihany valódi, rejtett titkait kereső idelátogatók számára a hely?
A kurzus módszertana egyrészről folytatta az Urbanisztika Tanszék városi léptékű vizsgálatokon alapuló megközelítését, melynek célja egy összefüggő városi-, táji környezet komplex környezetalakítása, másrészről kapcsolódott a Tanszék többéves, vízpartokat érintő kutatásaihoz (Balaton, DANUrB), mely a turisták és helyi közösségek által (újra)felfedezhető rejtett értékeket keresi ezekben a helyzetekben.
A félév helyszíne TIHANY TELEPÜLÉSE és a TIHANYI-FÉLSZIGET volt, ahol a táj, a település, a vízpartok hatásait és kölcsönhatását vizsgáltuk és olyan beavatkozásokat kerestünk, melyek az EGYENSÚLY fenntartására törekednek. A település jövőbeni stratégiáját is szem előtt tartva, lehetőségünk volt a térhasználatok és konfliktuszónák újragondolására: melynek egyik eszköze lehet az AUTÓMENTESSÉG kialakítása az érzékeny területeken. Mindez nemcsak a település mai köztéri és tájhasználati HÁLÓZATAINAK teljes újragondolását tette lehetővé, de az átalakuló közterületi hálózat olyan új építészeti beavatkozások számára nyitott teret, melyeken keresztül Tihany KÖZÖSSÉGI IDENTITÁSÁT is újragondolhattuk.
Hallgatók:
Lakossági csoport: Ambriskó Eszter, Kovács Réka Krisztina, Szekeres Zsanett, Tóth Orsolya, Varga Nóra
Határhelyzetek /Találkozások: Alvári Luca, Kálmán Krisztina, Lázár Kincső Boglárka, Nagy Kamilla, Oplasznik Áron
Művészeti hálózat: Földényi Dóra , Moór Olívia, Pasker Ingrid, Sári Dorottya, Stecina Marcell
Óvó megemlékszés: Kálmán Erik, Komáromi Zsófia, Niederkirchner Gitta, Pályi Blanka, Zsanda Anna
Slow Tihany: Csomós Ildikó, Geiser Anna, Horváth Bernadett, Marton Abigél, Semjén Álmos, Váczi Kata
TIBI: Gál Andrea, Baksa Dávid, Surján Botond, Illés Veronika, Kovács Krisztina, Mudra András László
Tiahnyi zarándoklatok: Benesóczky Zsófia, Dudaskó Sára, Kaposi Fanni Zsófia, Rédey Zsófia, Somogyi Kiara, Valentiny Anett
Kiskomplex: Móré Judit, Imolay Dénes, Kassai Laura
Oktatók: Szabó Árpád DLA, Fonyódi Mariann PhD, Wettstein Domonkos PhD, Dőry Bálint, Massány Edina
Kamarai tagok 0,5 kreditpontot igényelhetnek (500 Ft). MÉK 2021/212
Támogató: Nemzeti Kulturális Alap