2025. március 1., szombat 18:00
Műsor:
Clara SCHUMANN: Lieder Op.13
Előadja: BUCSI Annamária – ének, TARNAI Nóra – zongora
Frédéric CHOPIN: 2 Nocturne Op.posth.
Előadja: TARNAI Nóra – zongora
Frédéric CHOPIN: Esz-dúr Nocturne
Előadja: PÉRONNO-DARABONT Katalin – cselló, Liu YINUO – zongora
Frédéric CHOPIN: „Feketebillentyűs” Etűd Op.10 No.5
Előadja: Liu YINUO – zongora
Robert SCHUMANN: Frauenliebe und -leben (Asszonyszerelem, asszonysors) Op.42
Előadja: KRUM Enikő – ének, TARNAI Nóra – zongora
Műsorvezető: Dr. RETKES Attila zenetörténész
„Az 1840-es esztendő Robert Schumann életében is, életművében is jelentős fordulatot hozott. A Clara Wieck (később Clara Scumann) iránti szerelem hosszú, viszontagságos, harcokkal teli évek után, az atyai akarat ellenére és bírósági huzavonák árán végre révbe ért. Az elmúlt idők csüggedéseinek, reménykedéseinek állandó hullámzásával szemben ez az esztendő a közelgő és beteljesült boldogságot jelentette, és a zeneszerző műhelyében is mély nyomot hagyott…. Az asszonyszerelem, asszonysors e valóban zaklatott, de boldog időszak termése; két nap alatt, július 11-én és 12-én vetette papírra Schumann. A ciklus egy megrendítően szép szerelem történetét mondja el. Schumann-nak már zongoramuzsikája is tele volt naplószerű életrajzi utalásokkal. Most is boldog menyasszonyának, Clarának arca lebegett szeme előtt, amikor dalba öntötte Chamisso verssorait.” (Lampert Vera: A hét zeneműve)
Clara Schumann korának jelentős zongoraművésze férje műveinek interpretációjával nagy sikereket aratott. Ő volt az egyetlen előadó, aki teljes mértékben meg tudott felelni Schumann igényeinek, és úgy tudta előadni a műveit, ahogy azt ő elképzelte. Clara eközben egymás után írta zeneműveit, de zeneszerzőként nem igazán tudott nagy hírnévre szert tenni. Életében csak mint kiváló tanárt és előadóművészt ismerték el széles körben. Életműve mindössze 21 darabból áll, annak ellenére, hogy több dokumentum is bizonyítja, hogy fiatalkorában több tucatnyi művet komponált. Ezeknek azonban jelentős része elkallódott.
24 évesen, két gyermek anyukájaként 1843-ban adta közre Op.13-as 6 dalát. Szerelem és a vágyódás, intimitás és veszteség, világosság és sötétség témái bontakoznak ki e dalokban, zongoraművészi virtuozitása e lírai énekdallamok igényes kíséretében.
Frédéric Chopin születésnapján természetesen elhangzanak darabok az ő életművéből is: többek között az egyik legnépszerűbb nocturne-jei közül a még 1830-ban keletkezett Op.posth cisz-moll és ugyancsak 1830-ra datálható Esz-dúr nocturne cselló átirata.
Bucsi Annamária, az Operaház magánénekese már fiatalon elindult az énekesi pályán, hiszen Magyar Rádió gyerekkórusának tagja volt, majd diplomáit a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen (Zeneakadémia) szerezte. Mesterei Schultz Katalin, Schmiedt Annamária, Gulyás Dénes és Kovalik Balázs. Több fővárosi és vidéki színházban is szerepel zenés előadásokban, a Szegedi Szabadtéri Játékok rendszeres fellépője. Dolgozott már együtt többek között Gerard Depardieu-vel, Haumann Péterrel, Bodrogi Gyulával. Jelenleg a Magyar Állami Operaház magánénekese, ami mellett rendszeresen fellép a komáromi Magyar Lovas Színház előadásain is.
Krum Enikő a Nemzeti Énekkar énekművésze diplomáit a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem fuvola (mestere Gyöngyössy Zoltán Liszt-díjas fuvolaművész), majd a Pécsi Tudományegyetem Zeneművészeti Intézetének operaénekművész szakán (mestere Wiedemann Bernadett Liszt-díjas operaénekesnő) szerezte.
Az 5. kerülethez ezer szállal kötődik, a Szabolcsi Bence Zeneiskola tanára, Kölcsey-, és Szabolcsi Bence-díjas.
2022-ben jelent meg az V. kerületi önkormányzat támogatásával, Peltzer Ferenc gitárművésszel közös altatódalos lemezünk, a Bubu éneke.
Péronno-Darabont Katalin csellóművész a Fischer Annie Zeneiskola tanára és a Héjja Csellóegyüttes alapító tagja. Tanulmányai után a 4 éven át Magyar Állami Operaház zenekarában játszott, majd elköltözött Franciaországba, ahol kamarazenészként és csellótanárként dolgozott. 2016-ban költözött vissza családjával Budapestre. Hangszere Héjja János mester műhelyéből került ki, 2014-ben.
Tarnai Nóra zongoraművész diplomáit a budapesti és a grazi zeneakadémián szerezte, mesterei Ábrahám Mariann, Hargitai Imre és Krause Annamária voltak. Emellett többek között Kocsis Zoltán, Rados Ferenc, Jandó Jenő, Rév Lívia mesterkurzusain képezte tovább magát. Számos verseny helyezettje, több külföldi ösztöndíj és tanári különdíj birtokosa. 2025-ben megkapta az Opera Dalmaratonjának legjobb korrepetitori díját. Tanított a Miskolci Egyetem Zeneművészeti Intézetében, a miskolci Bartók Béla Zeneművészeti Szakgimnáziumban, illetve több, mint 10 évig kántora és kulturális szervezője volt az ország legnagyobb unitárius gyülekezetének. Növendékei számos hazai és nemzetközi verseny nyertesei (legutóbb Virtuózok döntős, és nemzetközi verseny nyertes Liu Yinuo Szofi), illetve felvételt nyertek hazai és külföldi zeneművészeti egyetemekre. Többen zenei pályán immár kollégái itthon és külföldön.
Liu Yinuo Szofi a Fischer Annie Zeneiskola zongora tanszakos növendéke az elmúlt években fiatal kora ellenére számos hazai és nemzetközi versenyt megnyert már. Első lett többek között a Danubia Talents Nemzetközi Zongoraversenyen, és a Farkas Ferenc Nemzetközi Zongoraversenyen is, ennek díjaként 9 évesen a Dunakeszi Szimfonikus Zenekarral Haydn D-dúr zongoraversenyének zárótételét adta elő. 2021-ben és 2022-ben szerepelt a Duna Televízió Virtuózok tehetségkutató műsorában. Kivételes játékát különdíjjal jutalmazták, a döntőben Mozart C-dúr zongoraversenyének 3. tételét játszotta a Dohnányi Szimfonikusokkal, Hollerung Gábor vezényletével, 2024 júniusában pedig Bach zongoraversenyének zárótételét a Budapesti Vonósok Kamarazenekarral. Szofi zongoratanára Tarnai Nóra zongoraművész.
Támogató: