2024. május 22. szerda
A következő 50 év – Mitől lesz “szivacs” a város?
2024. május 22-től június 2-ig Vargha Mihály terem
Európa nagyvárosaiban, legalábbis azok történelmi negyedeiben, Budapesthez hasonlóan jellemzően több évtizeddel ezelőtt épült, egyesített csatornahálózat működik, amely az intenzív városiasodás, illetve az egyre hevesebbé váló esőzések miatt megnőtt vízmennyiséget képtelen kezelni. Nemcsak pénz nincs az átépítésére, de hely sem, hiszen a lábunk alatt egy hihetetlenül bonyolult közműhálózat terjeng. A hirtelen lezúduló csapadék viszont nagy kárt tud okozni a sűrű városi szövetben, ahol a városi hősziget-hatás is fokozott egészségügyi kockázatot jelent.
Ezt a témát járja körbe, mutatja be az az interaktív kiállítás, amelyet a Természetalapú Megoldások Magyarországi Hálózata (TeAM HUb) alapító tagjai (BURST Nonprofit Kft., a HBH Stratégia és Fejlesztés Kft., a Grants Europe Kft. és a Klímabarát Települések Szövetsége) és A Földgömb magazin állított össze együttműködve az érintett fővárosi kerületekkel és a Fővárosi Önkormányzattal. A kiállítás során európai és hazai körutazást tehetünk az elmúlt években kulcsfontosságúvá váló, a fenti problémát kezelni hivatott szivacsváros-koncepció nyomában.
Épületeink nagy részét 50 évre méretezzük. Ha ma elkezdünk tervezni egy épületet, városrészt vagy infrastruktúrát, felmerül a kérdés, hogy a szerkezet vajon ellenáll-e a talán még nem is érzékelhető természeti és társadalmi kihívásoknak. 2074-re lehet-e még mindig ugyanazzal az eszközkészlettel dolgozni, mint amellyel 1974-ben tették kollégáink?